Święte Triduum Paschalne 28-31.03.2024 r.

Warunkiem owocnego przeżycia Świętego Triduum Paschalnego jest wewnętrzne nastawienie, że święta paschalne zaczynają się wieczorem w Wielki Czwartek.

 Triduum Paschalne jest szczytem całego roku liturgicznego. Rozpoczyna je Msza Wieczerzy Pańskiej, sprawowana wieczorem w Wielki Czwartek, a kończą Nieszpory uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego w niedzielny wieczór. Te wydarzenia stanowią jeden wspólny obchód liturgiczny. Żadna z liturgii nie kończy się błogosławieństwem. 

Wielki Czwartek – Msza Wieczerzy Pańskiej – upamiętnia Ostatnią Wieczerzę Jezusa Chrystusa z apostołami przed jego ukrzyżowaniem, kapłan błogosławi chleb i wino, symbolizujące ciało i krew Chrystusa, wspomina się ustanowienie Eucharystii, sakramentu kapłaństwa. Kapłani w tym dniu dokonują obmywania nóg wiernym, nawiązując w ten sposób do Jezusa, który przekazuje przykazanie miłości poprzez umycie stóp Apostołom.

Wielki Piątek – To dzień męki i śmierci Chrystusa na krzyżu. To jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana Msza św.  Odprawia się Liturgię Męki Pańskiej. Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej jest adoracja krzyża. Ostatnią częścią liturgii jest procesja do Grobu Pańskiego. 

Wielka sobota – Wigilia paschalna rozpoczyna się liturgią światła, następnie liturgia słowa, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, kończy się sprawowaną Eucharystią. Jest to dzień, w którym smutek śmierci przemienia się w radość zmartwychwstania.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego – to dzień radości i nadziei , w którym celebruje się triumf Jezusa nad śmiercią i grzechem. To również moment, w którym Kościół zachęca nas do pogłębienia naszej relacji z Bogiem, a także do wzmocnienia naszych relacji z ludźmi wokół nas.

Ks. Proboszcz serdecznie dziękuje wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie i przebieg Świętego Triduum. Szczególnie dziękuję naszej organistce, Służbie Liturgicznej, osobom, które dekorowały i sprzątały naszą świątynię, ks. Dariuszowi i wszystkim, którzy zawalczyli o to, aby znaleźć czas na uczestnictwo w tych pięknych liturgiach.